Make your own free website on Tripod.com

Tibetský Teriér

Charakteristika plemene

Aladin Brána Krkonoš

Tibetský teriér je společenský a ovčácký pes z Tibetských výšin. Označení teriér dostal při registraci ve Velké Británii, protože svou velikostí a životním elánem připomínal místní teriéry. Avšak povahou, myšlením a chováním se tibeťan pravým teriérům vůbec nepodobá. Správnějším jménem by proto bylo Tibet Apso. Najít jeho příbuzenstvo v Evropě není žádný problém. Tělesné znaky celé skupiny ovčáckých plemen (především dlouhá srst v obličeji a na končetinách) jsou natolik charakteristické, že není o spřízněnosti pochyb. Patří sem bobtail, briard, bearded colie, polský ovčák nížinný, puli, holanský schapendoes, bergamský ovčák a mnozí další. Tibetský teriér však stojí nejblíže prapůvodnímu typu tibetského ovčáka od kterého se tato plemena odvozují.

Tibetský Teriér je středně velké, dlouhosrsté plemeno čtvercové postavy s krátkým hřbetem. Může být jedno, dvou i tříbarevný, bílý, zlatý, krémový, černý, kouřový, stříbrný, sobolí, správná je každá barva, pokud má pes černý pigment (čokoládový a játrový je zakázán). Ocas nosí jako všechna tibetská plemena stočený nad hřbetem. Typické jsou široké tlapy s bohatou srstí a poněkud delší, výrazně úhlené zadní nohy uzpůsobené ke skákání a pružné chůzi. Jeho stavba těla mu umožňuje snadný a bezpečný pohyb ve skalnaté a nerovné krajině ze které pochází. Je ideálním společníkem pro člověka, který se rád prochází přírodou, avšak zcela štastně může žít i v malém městském bytě pokud mu majitel umožňuje pravidelné procházky.

Tibetský Teriér je dobrý hlídací pes, protože si zachovává jistou nedůvěřivost a odstup vůči cizím lidem. Přesto není rvavý a přehnaně agresivní. Jeho bohatá srst jej chrání jak proti zimě a sněhovým vánicím, tak proti letnímu horku, proto může být chován jak v bytě, tak i venku na zahradě. Avšak co doopravdy potřebuje je láska a péče svého pána a celé rodiny, kterou od prvního okamžiku bezmezně miluje. Bez toho všeho se ztratí z jeho povahy všechny vynikající vlastnosti. Pokud má vše co potřebuje, vyroste z něho jedinečný společník jak pro samotáře, tak rodiny sdětmi.

HOME