Jak a čím správně krmit ?

Úvod

Správné krmení je jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících zdraví, spokojený život a také kvalitu vašeho psa. Podcenit tuto oblast, ať již z nevědomosti či úmyslně, se v řádném připadě nikomu nevyplácí. Heslo "nikdo není tak bohatý, aby si mohl dovolit kupovat levné věci", platí v plné míře i o výživě vašeho psa!!! Pokud psovi poškodíte zažívání, v každém případě se to dříve či později projeví na jeho zdraví a kondici a vás čekají pravidelné návštěvy veterinárních lékařů, avšak správným řešením, je co nejdříve převést psa na kvalitní stravu a tu pokud možno již neměnit. Nyní se pokusím vám v kostce napsat návod, jak správně svého psa živit a vyvarovat se nejčastějších dietetických chyb.

Všeobecné zásady krmení:

Jak často ?

 

2 měsíce ........................5 krát denně
3 měsíce ....................... 4 krát denně
4 - 5 měsíců ............. 3 - 4 krát denně
6 - 7 měsíců ............. 2 - 3 krát denně
do 12 - 18 měsíců .......... 2 krát denně
dospělý pes se zpravidla krmí jednou denně, i když lze zůstat u krmení 2 krát denně

Údaje kolikrát denně krmit není třeba zcela striktně dodržovat pejsek si zpravidla sám určí, jak často má hlad a kdy tedy přejít na méně časté krmení. Frekvenci krmení, samozřejmě musí odpovídat i velikost dávky - denní dávka odpovídající věku a velikosti psa ze musí rozdělit.

Kolik ?

Velikost krmné dávky se řídí věkem psa, váhovou kategorií a také jeho žravostí.
Žravý pejsek sám nekontroluje spotřebu živin a byl by se ochoten přecpávat a tloustnout, proto je třeba jej pečlivě kontrolovat. Nežraví a vybíraví psi zase podceňují svou potřebu živin a hrozí jim podvýživa, těm je třeba dávat co nejkvalitnější a nejvýživnější stravu, zejména v době vývoje. Správně žeroucí pes sní spokojeně svou dávku, nenechává zbytky, ani nevyžaduje přídavek, je pro nás i kontrolou správné dávky.

Čím ?

Nejlépe kompletní krmnou směsí renomovaných výrobců, přímo určenou věku a výkonnostní zátěži vašeho psa. Takovou první zásadou v odhadu kvality výrobku je, zjistit zda si lze vybrat z celé škály krmiv stejné značky určených různým kategoriím psů. Krmné směsi se vyrábějí zvlášť pro malá štěňata = puppy, pro dorost=junior, pro dospělé = adult, regular..., pro psi s nadváhou a starší psi = light, pro psi se yvýšenou zátěží = sport, premium..., pro březí a kojící feny..., pro kvalitu srsti a lepší zažívání = lamb and rice atd... Takovouto škálu krmiv nabízí řada firem - Hills Science Plan, Eukanuba, Eagle, Acana, Pedigree Pal Formula, Bosch, Nutram, Royal Canine, Delican... Pozor ale na výrobky často stejné firmy ovšem nesrovnatelně nižší kvality, které nabízí levné a dostupné v supermarketech a které jsou rozděleny zpravidla pouze do dvou kategorií - pro dospělé a pro štěňata (př. Pedigree Complete menu, Pedigree Complete menu junior). Při podávání granulí musí mít pes stále přístup k čerstvé vodě.

Pokud vašemu psu nechutná samotná suchá strava, zkuste granulky zvlhčit vodou, či vývarem z masa, pokud ani to nezabírá, pak navzdory radám výrobců, nezbývá než do krmné dávky něco přidat. Nejlepším řešením přídavku je kompletní konzervovaná strava od té samé firmy a opět určená pro vašeho psa (samozřejmě snížíme množství granulí). Pokud ani toto nezabírá, pak nezbývá než psa oklamat nepatrným množstvím uvařeného masa v krmné dávce (drůbeží srdce, žaludky, vepř.jazyk...) Ovšen přiděláte si tím práci a platí také jedna zásada, pokud pes jednou ochutná vařené maso, bude jej v krmení vyžadovat. A hlavně, výrobci kompletních krmných směsí nedoporučují žádné doplňky, protože strava je plně vyvážená a přídavkem můžete narušit tento balanc.

Můj recept:
Granule Hills Science Plan - Lamb and Rice + masová konzerva Darling (druhy - jehněčí, telecí, kuřecí, hovězí) + trošku vařeného masa (např. 2 rozkrájená kuřecí srdíčka)

A nyní od začátku:

Chovatel

 

Zodpovědný a zkušený chovatel zpravidla krmí štěňata kvalitní stravou, což se projevuje vitalitou a spokojeností štěňat. Také je jeho nepsanou povinností vám dát spolu se štěnětem zásobu potravy na určitý čas, minimálně týden a poradit vám, kde krmivo lze koupit. Pokud je štěně zdravé a prospívá, pak je správné pokud možno zůstat u způsobu a druhu krmen, které vám chovatel doporučí. Štěňata nemocná, apatická, podvýživená či jinak zanedbaná samozřejmě nemohu vůbec doporučit k odběru, ale pokud se vám již stalo, že jste si přinesli domů takového nešťastného tvorečka, pak se nedá spoléhat na solidnost a znalosti jeho "chovatele" a vy se musíte snažit i ve výživě napravit to co zanedbal.

Můj odchov: Hills Science Plan Canine Growth + konzerva Hills Science Plan Canine Growth
(nebo konzerva Pedigree Pal Junior)

V novém domově:

Pokud možno neměnte štěňátku stravu, chovatel vybral jistě to nejlepší krmivo, na které je pejsek již zvyklý a chutná mu. Když nelze jinak, pak přechod na novou stravu musí být plynulý a trvat alespoň 5-10 dní, během nichž postupně snižujeme podíl původního a zvyšujeme obsah nového krmiva v krmné dávce. Snažte se neměnit psu krmení často, zažívání psa jako šelmy si musí na daný druh stravy zvyknout a velmi těžce nese změny (včetně změn během dne, je chybné domnívat se, že pestrý jídelníček psu prospívá - nelze podávat ráno jogurt, v poledne konzervu, ke svačině maso a k večeři granule - to by byla katastrofa !). Pokud jste ten smolař a máte štěňátko od pseudochovatele, pak vyberte nejlepší druh krmiva co najdete a zvykněte jej ne něj, pak nezbývá než doufat, že nemá ještě zničené zažívání, protože nesprávná výživa od útlého věku se podepíše na celkovém vývoji zvířete.

Od štěněte do dospělosti

krmte dle výše uvedených zásad a vyberte to nejlepší krmení pro správný vývoj vašeho pejska (např. Hills Science Plan Canine Growth (Hills Canin Growth Lamb and Rice), Eukanuba Junior (Eukanuba Junior Lamb and Rice)..). Pouze krmiva určená pro mladá zvířata ve vývoji zajistí štěněti dostatečný přísun živin nutný k vývinu kostry, svalstva, zubů, srsti atd....

Dospělý:

Plně vyspělý pes nemá ani zdaleka takové nároky jako dorůstající štěně, proto je třeba snížit přísun živin na hladinu odpovídající zátěži psa. To znamená, že pejsek, který celý den leží doma či na zahradě a chodí jen na procházky potřebuje pouze klasickou stravu pro dospělé (Eukanuba Regular...), ale vzhledem k tomu, že tibetský teriér je dlouhosrsté plemeno doporučovala bych spíše výrobky na bázi jehněčího masa (Hills Science Plan Lamb and Rice, Eukanuba Lamb and Rice, Eagle Premium Lamb and Rice...), které mají i přednost ve skvělém zažívání a vhodnosti i pro psy v rekonvalescenci a s dietetickými obtížemi. Pejsci se zvýšenou zátěží (závodní chrti, saňoví psi, každodenně trénující agility...) by měli dostávat zvýšený přísun energie (Eukanuba Premium...).

Starý pes + pes s nadváhou:

Existují krmné směsi specielně určené pro tuto kategorii pejsků s velmi nízkými potřebami energie (Eukanuba Light, Hills Science Plan Light...)

Nemocný pes + rekonvalescent:

Pokud veterinární lékař neurčí jinak (specielní dieta) jsou vhodné dobře stravitelné a šetrné směsi na bázi jehněčího masa s rýží (Hills Science Plan Lamb and Rice, Eukanuba Lamb and Rice, Eagle Premium Lamb and Rice...).

Březí a kojící fena + štěňata přikrmovaná a po odstavu:

Krmné směsi určené pro štěňata po odstavu jsou zpravidla doporučena i fenám v druhé polovině březosti a kojícím (kojící fena má extrémní potřeby potravy je třeba jí umožnit celodenní přístup ke krmivu - granulím). Tyto směsy jsou nejvýživnější ze všech (Eukanuba Puppy, Hills Canine Growth...)

Závěr

Rozhodně si dejte velký pozor při výběru krmiva a dejte na rady zkušených, pokud uděláte chybu, budete ji v budoucnu jen těžko napravovat !!!

Předchozí rada..........Menu Rady

.....HOME