Jak psa naučit předvádění na výstavách

Yanda se učí výstavní postoj

Úvod:
Na výstavách se psi předvádějí ve výstavních kruzích, kde se od nich a jejich pánů požadují určité úkony, které vyžadují čas na naučení. Proto je třeba se lekcím předvádění začít věnovat již od štěněte. Pokud si myslíte, že na výstavy chodit nebudete a tedy nemá smysl učit vaše štěně předvádění, vězte, že pro tibetské teriéry je jednou z podmínek připuštění do chovu právě absolvovaná výstava a navíc s výslednou známkou výborný (pro její udělení většina rozhodčích vyžaduje perfektní předvedení).

Co se v kruhu dělá?

Po vyzvání vedoucího kruhu (řekne třídu a katalogová čísla), majitel nastoupí se psem do kruhu a postaví jej do výstavního postoje. Rozhodčí si psi zběžně prohlédne a většinou vyzve všechny do klusu, běhá se proti směru hodinových ručiček se psem u levé nohy. Po několika kolečkách rozhodčí vystavovatele zastaví a začne posuzovat jednotlivé psy. I když se zdánlivě soustředí pouze na jednoho, přesto periferně vnímá celé osazenstvo, proto je nezbytné aby špičkově předváděný pes po celou dobu stál ve výstavním postoji. Konkrétní posouzení opět probíhá v postoji většinou na zemi, ale někdy i na stole, zahrnuje prohlídku skusu a zubů a zevrubné prohmatání psa, pak se pes předvede v pohybu, většinou dopředu a zpět nebo do trojúhelníku. Na závěr si rozhodčí vybírá ze psů oceněných známkou výborný vítěze a určuje pořadí dalších (vše v postoji či pohybu).


Jak naučit psa předvádění

Učíme vždy na předváděčce (vodítko na předvádění - zároveň je i obojkem - lze koupit na výstavách, či ve spec.prodejnách, ale je mnoho typů, nejlépe poradí zkušený chovatel a vystavovatel) pes si tak spojí předváděčku, přesně s těmi povely, které po něm chceme (proto ji nepoužíváme nikdy jako běžné vodítko). Zpočátku na známém, nerušeném prostranství, teprve později po zvládnutí povelů můžeme procvičovat a pilovat i na procházkách a za přítomnosti jiných psů. Zpočátku učíme krátkou dobu cca1 min a opakujeme několikrát denně, později dobu prodlužujeme na 5 min a 1 denně a tak dále. I zvládnutý cvik je třeba připomínat cca 1 týdně. Nikdy psovi neustupujte, trening musíte ukončit vy.

Výstavní postoj

Pes musí stát tak, aby vypadal co nejlépe a ukázal všechny své přednosti a zakryl nedostatky. Toto je cílem snažení, zpočátku ale bude úspěch pokud vůbec bude stát. Postup: U psa vždy klečíme. 1. Klidným hlasem opakujeme povel POSTOJ a psa udržujeme rukama pod krkem a pod zadečkem stojícího, po úspěšném několikasekundovém klidu, výrazně pochválíme, odměníme a propustíme. Čas prodlužujeme...2. Ruku z pod zadečku přesuneme na kořen ocásku a ruka pod krkem budˇzůstává, nebo nabízí odměnu, tak aby pes zvedal hlavu (viz úvodní foto). 3. Závěrem zvolíme ten postup, který vám nejvíce vyhovuje - v kruhu je totiž povoleno držet psa pod krkem (to se moc nedělá - jen začátečníci), nebo nabízet odměnu (taktéž), nebo držet za předváděčku (ideální). Druhou rukou můžeme přidržovat kořen ocasu (většinou pokud ná tendenci jej dávat dolů), zkušený vystavovatel druhou rukou psa upravuje (pokud je dovoleno i kartáčem).

Klus do kruhu

Běhání u nohy se zvládá lépe, pokud pes umí povel "k noze", pokud ne, nevadí zvolíme povel DO KLUSU a psa na předváděčce u levé nohy vedeme proti směru hod.ručiček v takovém tempu, aby klidně běžel (ne šel, ani cválal). Povel v průběhu opakujeme, můžeme i jinak upoutávat pozornost (pamlskem, mlaskáním a pod.), tak aby klusal a zvedal hlavu. Oběhneme 1-2 kolečka (prům. 4-5 metrů) a psa s pochvalou a odměnou propustíme. Počet koleček časem zvyšujeme, na výstavě občas uběhneme i 30 kol.!! Pokud pes již běhá klidně pak kontrolujeme, zda drží hlavu vzhůru, pokud ne je nutné předváděčkou hlavu mírně zvedat (ne příliš, abyste jej nepřiškrtili).

Klus tam a zpět a do trojúhelníhu

Stejné jako do kruhu pouze změna dráhy a nutná otočka, či zabočení doleva - vše je třeba procvičit.

Ukázat zuby a skus

Nejdříve sami zkoušejte psovi prohlédnout zuby ve skusu (odhrnout pysky u zavřené tlamy), říkejte povel UKAŽ ZUBY, brzy si na tuto manipulaci zvykne. Poté by bylo dobré požádat známého o stejnou manipulaci, musí si zvyknout že cizí osoba mu může do tlamy. V kruhu to rozhodčí téměř vždy dělají sami, jen občas požádají majitele.

Prohmatání

Opět cizí osoby, aby si zvykl na manipulaci. Nezapomenout u psů na varlata, vždy se kontrolují, zda jsou obě. Snášet rozhodčího jako cizí neznámou osobu je pro psa na výstavě nevyhnutelné, pokud by se bál - nepředvedl by se, pokud by byl agresivní, rozhodčí by vás vykázal z kruhu.

Závěr

Všechny cviky po zvládnutí spojovat postupně v ucelený celek, jako by byl pes předváděn na výstavě. A ještě něco - pokud je pes bázlivý, měl by si nenásilně zvykat na rušnější prostředí, protože na výstavách je opravdu mumraj.

Předchozí rada..........Menu Rady............Další rada

.......HOME